Recikliranje je dužnost, a ne izbor! Trendovi za Svjetski dan recikliranja 2025

Što je recikliranje?

Prema zakonskoj definiciji, recikliranje je proces kojim se otpad ponovno prerađuje u proizvode, materijale ili tvari koje se koriste za svoju izvornu namjenu ili za druge svrhe[1]. Njegova je svrha minimizirati upotrebu primarnih sirovina u korist ponovne upotrebe materijala koji su već stavljeni na tržište.

U prosincu 2024. Europsko vijeće službeno je usvojilo PPWR (Uredba o ambalaži i ambalažnom otpadu) – odlučujući korak prema smanjenju ambalažnog otpada i promicanju održivih rješenja za ambalažu.

Nova PPWR direktiva također donosi strože propise u području recikliranja:

  • Od 2025. PET boce za piće do 3 litre moraju sadržavati min. 25% reciklirane plastike. Od 2030. taj će se udio povećati na 30%.
  • Prema PPWR Direktivi, najmanje 65% ambalažnog otpada mora se reciklirati do 31. prosinca 2025. godine. Nakon pet godina taj će se udio povećati na 70%.
  • Sva ambalaža koja ulazi na tržište EU mora se moći reciklirati (tj. dizajnirana imajući na umu recikliranje i reciklirana u najvećoj mogućoj mjeri).
  • Od 2030. plastična ambalaža morat će sadržavati određenu količinu recikliranog sadržaja (ovisno o materijalu pakiranja).

Recikliranje otpada je nužnost, a ne privremeni trend

Pritisak na tvrtke da recikliraju proizvode i ambalažu ne vrše samo propisi, već i potrošači. Istraživanje European Consumer Packaging Perceptions 2025, koje je proveo Pro Carton, pokazuje da je mogućnost recikliranja ambalaže najvažnija značajka na koju ispitanici obraćaju pozornost pri svojim svakodnevnim odlukama.

Na Dan recikliranja posebno nas veseli činjenica da je 84% ispitanika svjesno koje se vrste ambalažnih materijala mogu reciklirati, a koje nisu nužno reciklirajuće. Čak 65% potrošača koji su sudjelovali u anketi među ključnim karakteristikama svake ambalaže eksplicitno je navelo mogućnost recikliranja, ponovnog zatvaranja i korištenje obnovljivih sirovina. Nadalje, čak četiri od deset potrošača izjavilo je da je odustalo od određenog brenda zbog raznih ekoloških problema, a 54% vratilo je proizvod na policu ako mu se pakiranje nije moglo reciklirati!

Iz toga proizlazi da naglašavanje mogućnosti recikliranja ambalaže i proizvoda može tvrtkama dati značajnu konkurentsku prednost i stvoriti povoljan imidž tvrtke u očima potrošača. To je još važnije jer 67% potrošača vjeruje da je recikliranje lijek za klimatske promjene.

 

Što potrošači očekuju od proizvođača? Statistika dana recikliranja

  • 62% ispitanika reklo je da su povećali količinu otpada koji su reciklirali u posljednjih 12 mjeseci. Dakle, vidimo da potrošači nastoje više brinuti o okolišu. Isto očekuju i od tvrtki, točnije od proizvođača.
  • 62% ispitanika želi da proizvođači koriste više obnovljivih materijala.
  • 52% ispitanika željelo bi da proizvođači proizvode samo ambalažu koja se može lako reciklirati.
  • 38% potrošača želi jasne upute o odvajanju na pakiranju.
  • S druge strane, samo 37% vjeruje da bi se sustavi depozita mogli postaviti za materijale koji se teško recikliraju[1].
    [1] Pro Carton, Studija percepcije europske potrošačke ambalaže 2025., https://issuu.com/procarton/docs/european_consumer_packaging_perceptions_study_2025

 

Recikliranje za dobrobit planeta i za profitabilnost tvrtke

Kao konzultanti za okoliš, želimo naglasiti da naglašavanje recikliranja ne samo da omogućuje povećanje prihoda, već i smanjuje troškove tvrtke za gospodarenje otpadom. Sve više tvrtki primjećuje da učinkovito gospodarenje otpadom pomaže smanjiti učestalost i troškove skupljanja otpada te pomaže u stvaranju dodatnih prihoda od prodaje bilo sirovina ili dokumenata koji dokazuju recikliranje.

Svjetski dan recikliranja idealno je vrijeme za poduzimanje radnji za poboljšanje gospodarenja otpadom u vašem poslovanju. Ako želite optimizirati svoje procese gospodarenja otpadom i smanjiti negativne utjecaje na okoliš, obratite nam se – pomoći ćemo vam u implementaciji promjena koje će povećati konkurentnost i profitabilnost vaše tvrtke!