Otpis i uništenje robe  

Vršite li otpis robe kojoj je istekao rok trajanja, koja više nije u prodajnom asortimanu ili nije zadovoljila uvjete uvoza? Roba koja se uništava propisno se i ekološki zbrinjava ili reciklira, čime se uklanja mogućnost njenog vraćanja na tržište.

Financijski gledano, otpis robe radi uništavanja/zbrinjavanja porezno je priznat trošak (u smislu poreza na dobit), prilikom čega ne nastaje ni obveza poreza na dodanu vrijednost.

Interzero Vam može pomoći otpisati/uništiti sljedeće vrste proizvoda:

  • Deterdženti, kemikalije
  • Ljepila, silikoni, boje, lakovi
  • Lijekovi, drogerija
  • Odjeća, obuća
  • Hrana, piće
  • Igračke
  • Robu široke potrošnje
  • Robu koja nije zadovoljila uvjete uvoza

Zbrinjavanje robe kojoj je istekao rok trajanja ovisi o raznim čimbenicima, uključujući vrstu proizvoda, lokalne propise i politiku organizacije ili pojedinca odgovornog za robu.

Evo nekoliko uobičajenih metoda za uništavanje takve robe:

Spaljivanje

Spaljivanje uključuje spaljivanje robe kojoj je istekao rok trajanja na visokim temperaturama. Ova se metoda često koristi za kvarljive artikle, lijekove i opasne materijale. Međutim, možda nije ekološki prihvatljiv i mogao bi ispuštati zagađivače u atmosferu ako se ne kontrolira na odgovarajući način.

Odlaganje

Neka roba kojoj je istekao rok trajanja može se odložiti na odlagalište otpada, posebno ako nije opasna i ne predstavlja značajan rizik za okoliš. Međutim, ova metoda nije uvijek održiva i može doprinijeti zagađenju i iscrpljivanju resursa.

Recikliranje

U nekim slučajevima roba kojoj je istekao rok trajanja može se reciklirati ili prenamijeniti. Ovo je održiviji pristup koji pomaže u smanjenju otpada. Na primjer, prehrambeni proizvodi kojima je istekao rok trajanja ponekad se mogu koristiti za kompostiranje ili pretvoriti u stočnu hranu.

Kemijska obrada

Određena roba kojoj je istekao rok trajanja, osobito opasni materijali, može se podvrgnuti kemijskoj obradi kako bi se neutralizirale njihove štetne komponente. To ih može učiniti sigurnima za odlaganje ili recikliranje.

Donacija

Nekvarljiva roba kojoj je istekao rok trajanja i koja je još uvijek sigurna za konzumaciju ili upotrebu može se donirati dobrotvornim organizacijama ili bankama hrane. Neke organizacije prihvaćaju robu kojoj je istekao rok trajanja i dijele je onima kojima je potrebna, sve dok je roba još uvijek unutar sigurnog razdoblja za potrošnju.

Povrat proizvođaču

Neki proizvođači ili dobavljači mogu imati pravila povrata za robu kojoj je istekao rok trajanja. Mogu ponuditi povrat novca ili zamjenu za proizvode kojima je prerano istekao rok trajanja ili imaju problema s kvalitetom.

Kontrolirana razgradnja

Za organske materijale poput otpada od hrane, kontrolirana razgradnja putem kompostiranja može biti ekološki prihvatljiv način zbrinjavanja robe kojoj je istekao rok trajanja.

Usluge sigurnog uništavanja

Za robu kojoj je istekao rok trajanja i sadrži osjetljive ili povjerljive informacije, kao što su dokumenti, elektronika ili lijekovi, dostupne su usluge sigurnog uništavanja. Ove usluge osiguravaju sigurno i potpuno uništenje predmeta kako bi se zaštitili osjetljivi podaci.

Usklađenost s propisima: tvrtke i organizacije moraju se pridržavati lokalnih, državnih i saveznih propisa u vezi zbrinjavanja robe kojoj je istekao rok trajanja, osobito opasnih ili kontroliranih tvari. Usklađenost s ovim propisima ključna je kako bi se izbjegle pravne posljedice i šteta za okoliš. Važno je napomenuti da metoda odabrana za zbrinjavanje robe kojoj je istekao rok valjanosti treba dati prednost sigurnosti, utjecaju na okoliš i usklađenosti s relevantnim zakonima i propisima. Osim toga, neka roba kojoj je istekao rok trajanja, poput određenih lijekova, može imati posebne smjernice za zbrinjavanje od strane regulatornih tijela kako bi se osiguralo da ne šteti ljudima ili okolišu.

Rasuta i nekurentna trgovačka roba

lom, kalo i nekonkurentna trgovačka roba

Kontaktirajte nas na otpad@interzero.hr ili +385 1 6607 150

Kontakt

otpad@interzero.hr