MADE FOR RECYCLING - Je li vaša ambalaža prikladna za recikliranje?
Dizajniranje ambalaže koja se može reciklirati i izbjegavanje otpada koji se ne može reciklirati sve je važniji zadatak za trgovce na malo, vodeće robne marke i proizvođače ambalaže.
Procjena ambalaže u smislu mogućnosti recikliranja
Mogućnost recikliranja označava stupanj do kojeg se materijali korišteni u proizvodnji proizvoda čiji je vijek trajanja istekao može vratiti u krug materijala i tako zatvoriti materijalnu petlju.
U procesu ocjenjivanja ambalaže provjeravamo:
- Hoće li krajnji korisnik (kućanstvo) znati pravilno odvojiti ambalažu i staviti je u sustav reciklaže?
- Koja su fizička svojstva ambalaže kako bi je sustav za sortiranje prepoznao i ispravno odvojio?
- Postoji li lokalna infrastruktura za recikliranje ovog materijala?
Provodimo napredna laboratorijska mjerenja, analize i ekološku dijagnostiku procesa koji omogućuju optimizaciju pakiranja proizvoda prema EU direktivama. Uz pomoć ljestvice ocjenjivanja odredit ćemo granične i ciljane vrijednosti za mogućnost recikliranja vaših ambalažnih materijala.
Također ćemo dati smjernice za poboljšanje ili dodijeliti certifikat za postignutu visoku razinu mogućnosti recikliranja vaše ambalaže.
Znate li koliko se vaša ambalaža može reciklirati?
Interzero je u suradnji s njemačkim institutom Bifa razvio uslugu „Made for Recycling“ – provjeru mogućnosti recikliranja ambalaže temeljenu na općeprihvaćenim standardima koje su razvili i odobrili neovisni međunarodni instituti. Postupak verifikacije je jednostavan. Interzero analizira uzorke ambalaže u svom Kompetentnom centru za reciklažu plastičnih materijala i utvrđuje u kojoj se mjeri ambalaža može reciklirati. Ovdje koristimo sustav bodovanja i ocjenjivanja koji se temelji na različitim čimbenicima: veličini ambalaže, njezinoj vodljivosti, hoće li je krajnji korisnik moći pravilno odvojiti, postoji li u blizini infrastruktura za recikliranje rabljenih ambalažnih materijala itd. Metoda je rezultat vlastitog razvoja Interzero Grupe. Nakon završenog procesa ocjenjivanja ambalaže izrađujemo zapisnik i izdajemo potvrdu o rezultatima uzorkovanja ambalaže. Ako razina mogućnosti recikliranja ambalaže nije dovoljna, pripremamo i plan poboljšanja mogućnosti recikliranja.
Koraci do certificiranja i oznake kvalitete Made for recycling:
- Šaljete 5 uzoraka pakiranja.
- Vaša ambalaža je testirana i analizirana u Kompetentnom centru za plastiku, Maribor, Slovenija.
- Dobivate potvrdu i izvješće o mogućnosti recikliranja koje sadrži konkretne i praktične preporuke ako su potrebne daljnje radnje.
- Optimizirate svoje pakiranje.
- Ponovno pregledavamo i analiziramo vaša poboljšanja.
ZAŠTO ODABRATI MADE FOR RECYCLING?
Visoka mogućnost recikliranja
Ambalaža se može reciklirati znatno iznad minimalnog zakonskog standarda.
Optimalna upotreba
Oni su vrijedni materijali koji se mogu ponovno upotrijebiti u novim proizvodima i ambalaži.
Ispravno odlaganje otpada
Potrošač ih zna sortirati i baciti.
Više odgovornosti
Dajete važan doprinos promicanju kružnog gospodarstva.
Učinkovito sortiranje
U sustavima sortiranja oni se dodjeljuju pravom materijalu.
Ambalaža sladoleda koja se može reciklirati
Kako bi osigurao najbolju poziciju za prakse kružnog gospodarstva, Unilever je stavio svoja pakiranja sladoleda Cremissimo pod lupu. Laboratorijska analiza potvrdila je: Cremissimo ambalažu vrlo je lako reciklirati – za to je dobila oznaku kvalitete „Made for Recycling Interseroh“. Pakiranje sladoleda izrađeno je od 100% poliolefina i dizajnirano je bez barijera koje se ne mogu reciklirati.
Ambalaža spremna za kružno gospodarstvo
Novo: čokolada u papirnatoj vrećici – nova “mini vrećica” Ritter Sporta sada je dostupna u papirnatoj vrećici koja se vrlo lako reciklira i koja je dobila žig “Made for recycling Interseroh+”. S novom “mini torbom” Ritter Sport napravio je prvi korak prema upotrebi papira. U tu svrhu koristi se novorazvijeni specijalni papir čije premazivanje ne uzrokuje probleme u procesu recikliranja.
Sir u ambalaži koja se može reciklirati
Grunlander polutvrdi sir dostupan je u održivijem pakiranju od rujna 2021. Sastoji se od 94% materijala koji se može reciklirati i ima certifikat “Made for recycling”. Ambalaža dobiva pečat samo ako se može lako ili – kao u slučaju Grunlandera – vrlo lako reciklirati.